PROMETEUSZ 4k – program

AKT I – Człowiek

Glina

„Podania głosiły, że człowiek jest tworem jednego z tytanów — Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami.
Dokoła leżały odłamki gliniastej ziemi, a szedł z nich zapach jakby ciała ludzkiego.”

Stworzenie człowieka

„Człowiek Prometeusza był słaby i nagi. Niby mdłe zjawy senne błądzili ludzie, bezradni wobec potęg przyrody, której nie rozumieli. Wszystkie ich czyny były nieświadome i bezładne.”

Akt II — Ogień

Wykradanie ognia

„Widząc to Prometeusz zakradł się do wielkiego spichlerza ognia niebieskiego i przyniósł na ziemię pierwsze zarzewie.”

Oświecenie

„W siedzibach ludzkich zapłonęły jasne ogniska ogrzewając mieszkańców i płosząc drapieżne bestie.
Mądry tytan uczył ludzi umiejętnego używania ognia, sztuk i rzemiosł.”

Akt III — Pandora

Narodziny Pandory

„Zeus kazał stworzyć kobietę cudnej urody, na wzór bogiń nieśmiertelnych. W posagu otrzymała glinianą puszkę szczelnie zamkniętą, której zawartości nikt nie znał.”

Uwodzenie Epimeteusza

„Prometeusz miał brata nie bardzo rozumnego, imieniem Epimeteusz. Ten nie tylko nie wygnał Pandory, lecz natychmiast z nią się ożenił.”

Puszka Pandory

„Pandora nakłoniła go do otwarcia puszki. Ledwo podniesiono wieko, wyleciały na świat wszystkie smutki, troski, nędze i choroby, i jak kruki obsiadły biedną ludzkość.”

Akt IV — Prometeusz

Knowanie Prometeusza

„Prometeusz chciał teraz bogom podstępem za podstęp odpłacić. Zabił wołu i podzielił go na dwie części: osobno złożył mięso, które owinął skórą, oddzielnie zaś kości, i nakrył je tłuszczem.”

Hekatomba

„Za czym poprosił Zeusa: 'Którą część weźmiesz, będzie odtąd bogom poświęcona’. Zeus wybrał tę, gdzie było więcej tłuszczu, domyślając się pod jego grubą warstwą najdelikatniejszego mięsa.”

Akt V — Ethon

Skały Kaukazu

„Zeus zemścił się okrutnie. Na jego rozkaz przykuto Prometeusza do skały Kaukazu. Co dzień zgłodniały orzeł zlatywał, by mu wyjadać wątrobę, która wciąż odrastała.”

PROMETEUSZ 4K - TRASA 2020 rok

animacje

obsada

producent

reżyseria

KAMIL J.
PRZYBOŚ

efekty specjalne

choreografia: Marta Brendel   I   teksty redakcyjne: Paula Jeziorska  I  nadzór techniczny: Jacek Włodarczewski  I reżyseria świateł:  Marcin Smiatek  I  muzyka:  Elżbieta Sokołowska

Partnerzy i Patroni

wczestochowie.pl Częstochowskie informacje Co na mieście Życie Częstochowy Gazeta Częstochowska Kup bilecik BiletynaEbiletŚwięta w górachSylwester w górach